definição e significado de Microsoft_Windows_3.x | sensagent.com


   Publicitade D▼


 » 
alemão búlgaro chinês croata dinamarquês eslovaco esloveno espanhol estoniano farsi finlandês francês grego hebraico hindi holandês húngaro indonésio inglês islandês italiano japonês korean letão língua árabe lituano malgaxe norueguês polonês português romeno russo sérvio sueco tailandês tcheco turco vietnamês
alemão búlgaro chinês croata dinamarquês eslovaco esloveno espanhol estoniano farsi finlandês francês grego hebraico hindi holandês húngaro indonésio inglês islandês italiano japonês korean letão língua árabe lituano malgaxe norueguês polonês português romeno russo sérvio sueco tailandês tcheco turco vietnamês

Definição e significado de Microsoft_Windows_3.x

Definição

definição - Wikipedia

   Publicidade ▼

Wikipedia

Microsoft Windows 3.x

Z Wikipedia

Skocz do: nawigacji, szukaj
Microsoft Windows 3.0
ProducentMicrosoft
Pierwsze wydanie22 maja 1990
LicencjaMicrosoft EULA
PoprzednikMicrosoft Windows 2.x
NastępcaMicrosoft Windows 95

Windows 3.x to część rodziny graficznych interfejsów użytkownika firmy Microsoft, działających w systemie operacyjnym MS-DOS. Rodzina Windows 3.x została wydana w latach 1990-1994. Wersja 3.0 zyskała dużą popularność, dzięki czemu Microsoft mógł wreszcie konkurować na rynku GUI z firmami Apple, Atari i Commodore. Do tamtej pory Macintosh, Atari ST/Mega ST/TT i Amiga nie miały sobie równych.

Spis treści

Windows 3.0

Seria Windows 3.0 została wydana 22 maja 1990. Zawarto w niej znacznie odświeżony interfejs użytkownika oraz ulepszenia techniczne w celu lepszego wykorzystania mechanizmów zarządzania pamięcią udostępnianych przez procesory Intela: 80286 i 80386. Programy pisane dla MS-DOS można było teraz uruchamiać w oknie (co wcześniej było dostępne w bardziej ograniczonej formie w Windows/386 2.1). Dzięki temu system udostępniał wielozadaniowość dla starszych programów. Na rynku komputerów domowych miało to mniejsze znaczenie, bo gry i inne programy rozrywkowe nadal wymagały bezpośredniego dostępu do sprzętu, a taki dawał tylko DOS.

Dodano oparty na ikonach program zarządzający innymi programami oraz program do obsługi plików (winfile), które zastąpiły stary tekstowy kombajn. Zarządzanie ustawieniami scentralizowano i przemodelowano na wzór Mac OS. Do odziedziczonych po wersjach 2.x programów Notepad, Write i gry Reversi dołączyła gra Solitaire.

Windows 3.0 był ostatnim systemem mogącym pracować w trybie rzeczywistym procesora i ostatnim, który był w pełni zgodny z programami dla starszych wersji.

Windows 3.1 i dalsze

Windows 3.1 (pierwotna nazwa kodowa: Janus) ukazał się 18 marca 1992, został poszerzony o podstawową obsługę multimediów (nagrywanie dźwięku, odtwarzacz muzyki z CD) oraz o standard czcionek TrueType, co sprawiło, że system ten stał się poważną platformą do tworzenia publikacji.

Sieć w Windows 3.x

Obsługa sieci w Windows 3.x opierała się na korzystaniu z zewnętrznego oprogramowania, np. Trumpet Winsock. Po Windows 3.11 ukazało się rozszerzenie Windows 3.11 for Workgroups, które obsługiwało już sieć.

Początek braku zgodności z poprzednikami

Windows 3.1 miał być zgodny z poprzednimi wersjami, ale już tylko w pewnym stopniu. Wersje 3.1 i 3.11 nie mogłyby obsługiwać nowych formatów grafiki (GIF czy JPG), polegając wyłącznie na mapach bitowych.

Zwiastuny interfejsu współczesnych systemów Windows

  • Pulpit i Uruchom: Niemal wszystkie programy były objęte przez większy program (lub folder) o nazwie Menedżer programów. Dodatkowo miał on pasek menu, dzięki któremu można było m.in.:
    • uruchomić program za pomocą narzędzia Uruchom
    • Zamknąć środowisko Microsoft Windows 3x.
    • otworzyć pomoc
    • uruchomić Samouczek systemu Microsoft 3x
  • Pasek zadań: Windows 3.x ikony zminimalizowanych programów były widoczne na pulpicie.
  • Mój komputer: W Windows 3.x istniał Menedżer programów.
  • Windows 3.1 był ostatnim systemem, który nie wykorzystywał menu kontekstowego przypisanego do prawego klawisza myszy. Jednak nie oznacza to, że takie menu nie było dostępne w systemie Windows 3.1 (menu kontekstowe wykorzystywała np. aplikacja Microsoft Word 6.0).

Inne zmiany

  • Pojawienie się profesjonalnego narzędzia DTP: CorelDraw.
  • Obsługa czcionek Środkowej i Wschodniej Europy (wersja Windows 3.1 for Central and Eastern Europe) oraz Chin (Windows 3.2)
  • Windows 3.1 był pierwszym systemem operacyjnym firmy Microsoft przetłumaczonym na język polski.

Zobacz też

 

todas as traduções do Microsoft_Windows_3.x


Conteùdo de sensagent

  • definição
  • sinónimos
  • antónimos
  • enciclopédia

 

4253 visitantes em linha

calculado em 0,046s