definição e significado de Porównanie_systemów_Windows_i_Linux | sensagent.com


   Publicitade R▼


 » 
alemão búlgaro chinês croata dinamarquês eslovaco esloveno espanhol estoniano farsi finlandês francês grego hebraico hindi holandês húngaro indonésio inglês islandês italiano japonês korean letão língua árabe lituano malgaxe norueguês polonês português romeno russo sérvio sueco tailandês tcheco turco vietnamês
alemão búlgaro chinês croata dinamarquês eslovaco esloveno espanhol estoniano farsi finlandês francês grego hebraico hindi holandês húngaro indonésio inglês islandês italiano japonês korean letão língua árabe lituano malgaxe norueguês polonês português romeno russo sérvio sueco tailandês tcheco turco vietnamês

Definição e significado de Porównanie_systemów_Windows_i_Linux

Definição

definição - Wikipedia

   Publicidade ▼

Wikipedia

Porównanie systemów Windows i Linux

Z Wikipedia

Skocz do: nawigacji, szukaj

Porównywanie systemów operacyjnych Windows i Linux jest częstym tematem w dyskusjach pomiędzy ich użytkownikami. Windowsy są najbardziej znaczącym systemem zamkniętym, podczas gdy Linux jest najbardziej znaczącym systemem wolnego oprogramowania (jednak wiele dystrybucji Linuksa zawiera zamknięte komponenty, na przykład skompilowane binarne sterowniki urządzeń dostarczone przez producentów sprzętu). Oba systemy konkurują ze sobą zarówno na rynku komputerów osobistych, jak i rynku serwerów; są używane w instytucjach rządowych, szkołach, uniwersytetach, biznesie, gospodarstwach domowych, na serwerach intranetowych i internetowych, na superkomputerach i systemach wbudowanych.

Linux dominuje na rynku superkomputerów – 89,2% wobec 1% dla Windows[1] (dane na listopad 2009). Z kolei Windows dominuje na rynku komputerów osobistych i stacjonarnych – 89,5% wobec 3,9% dla Linuksa[2] (dane na styczeń 2009).

Windows i Linux różnią się filozofią, kosztami, łatwością użytkowania, stabilnością, wszechstronnością zastosowań, jednak oba systemy się rozwijają, dążą do ulepszeń i naprawy swoich słabych punktów. Porównanie tych systemów jest kłopotliwe: odbija się piętno ich historii, sposobu tworzenia, postawy użytkowników, modelu rozpowszechniania. Zwykle w mediach silnie akcentowane są obszary największych słabości: trudność użytkowania Linuksa i podatność Windowsów na wirusy. Jednak te obszary słabości obu systemów podlegają szybkiemu rozwojowi.

Zwolennicy wolnego oprogramowania dowodzą, że kluczowa siła Linuksa to wolność. Użytkownik może swobodnie uruchamiać oprogramowanie, podglądać i studiować jak jest zbudowane, modyfikować je, rozpowszechniać zmodyfikowane lub też niezmodyfikowane. Tymczasem kołem zamachowym Windows jest marketing. O jego sile świadczy przykład akcji promocyjnej systemu Windows 95, gdy w gigantycznych kolejkach ustawiały się także osoby nie posiadające komputera.

Spis treści

Instalacja

Jeszcze do niedawna oferowane systemy Windows można było podzielić na: do użytku domowego, do użytku profesjonalnego, serwery. Począwszy od Windows Vista gama wydań nieco się rozszerzyła. Dystrybucji Linuksa jest ponad dwieście[3], każda ma swoich opiekunów i użytkowników, do których jest adresowana.

WindowsLinuxUwagi
Wybór licencji
  • Wersja OEM – sprzedawana najczęściej łącznie z komputerem lub jego istotną częścią; trwale powiązana z jednym, konkretnym komputerem (płytą główną); system najczęściej instalowany przez producenta sprzętu; najtańsza, najpowszechniejsza pośród użytkowników indywidualnych.
  • Wersja BOX – tak zwana pełna; może być zainstalowana na dowolnym, ale jednym komputerze; znacznie droższa od wersji OEM.
  • Wersja UPGRADE – uaktualnienie do nowszego systemu (z posiadanej legalnej wersji BOX).
  • MOLP – licencja grupowa, stosowana przy zakupach większej liczby licencji dla firm, cena zbliżona do wersji BOX.
  • Edukacyjna – przeznaczona dla uczniów, nauczycieli, studentów; ceny obniżone.
  • NFR (Not For Resale) - bezpłatna licencja bez prawa do dalszej odsprzedaży. Zazwyczaj udzielana na 1 rok.

Każda dystrybucja rozpowszechniana jest na konkretnej licencji:

  • najczęściej GPL – pozwalającej na korzystanie z systemu bez ograniczeń,
  • czasem bardziej liberalnej BSD – korzystanie z systemu bez ograniczeń, możliwość zamknięcia kodu źródłowego.
Łatwość instalacji
  • We współczesnych systemach instalacja przebiega w jednym etapie w trybie graficznym. W starszych podzielona była na dwa etapy: pierwszy w trybie tekstowym, drugi w trybie graficznym.
  • W wypadku niektórych starszych systemów konieczne jest udostępnienie sterowników firm trzecich w czasie instalacji lub zintegrowanie sterowników poprzez utworzenie nowej płyty instalacyjnej CD (np. instalacja Windows XP SP2 na dysku twardym typu SATA).
  • Do instalacji używane jest zaawansowane środowisko preinstalacyjne Microsoft Windows PE.
Bardzo zależy od dystrybucji – mogą one oferować:
  • Płytkę LiveCD, z której przed instalacją można uruchomić system i inne programy (bez jakichkolwiek zmian na dysku twardym) oraz sprawdzić, czy wszystkie urządzenia zostały właściwie rozpoznane (np. Ubuntu),
  • Instalator w trybie graficznym,
  • Instalator w trybie tekstowym.
  • Istnieją dystrybucje Linuksa (np. Gentoo) bardzo trudne w instalacji, albowiem przy instalacji systemu wymagają od użytkownika tworzenia jądra systemu i pakietów z kodu źródłowego; korzystają z nich najczęściej fani pragnący poznać dogłębnie budowę systemu (w systemie Windows nie ma takich sytuacji, gdyż kod źródłowy tego systemu jest niedostępny).
  • Instalację przez sieć internetową, uruchamianą z dyskietki startowej lub płyty CD.
SterownikiWiększość sterowników dostarczają producenci sprzętu – firma Microsoft dołącza je do systemu w ramach umów partnerskich. Jeżeli system nie jest wyposażony w sterowniki, może je automatycznie pobrać z Internetu poprzez mechanizmy Windows Update, albo należy je doinstalować z płyt CD dostarczanych razem ze sprzętem.Wiele sterowników jest implementowanych poprzez wykorzystanie reverse engineeringu i są z reguły dostarczane razem z systemem lub można je ściągnąć z Internetu. Niektóre sterowniki (niszowych, specjalistycznych urządzeń) dla systemu Linux mogą być niedostępne, choć od jakiegoś czasu coraz więcej producentów oferuje sterowniki lub instalatory swoich urządzeń.Jeszcze do niedawna brak sterowników dla Linuksa był jednym z powodów słabego rozpowszechnienia tego systemu na rynku komputerów osobistych.
Oprogramowanie dołączane do systemuNieliczne proste aplikacje użytkowe, takie jak: odtwarzacz multimedialny Windows Media Player, przeglądarka internetowa Internet Explorer, kalkulator, prosty edytor tekstu, prosty edytor grafiki bitowej itp. Najczęściej pakiet biurowy czy bardziej zaawansowane programy multimedialne należy zakupić i doinstalować we własnym zakresie. Czasami (np. do laptopów) dołączane są ograniczone czasowo testowe wersje zaawansowanego oprogramowania (antywirusowe, pakiet biurowy) zachęcające do ich zakupu.Szeroka gama pakietów (zwykle kilka, kilkanaście tysięcy) o najróżniejszej funkcjonalności (w tym pakiet biurowy), zdecydowana większość to wolne oprogramowanie na licencji GPL, nieliczne pakiety oprogramowania zamkniętego. Pakiety można zainstalować w czasie instalacji systemu lub doinstalować w późniejszym terminie.Oprogramowanie na Linuksie składa się z dużej liczby programów-cegiełek łączonych w zestawy zwane pakietami.
System plikówRozwijane dwa systemy plików: NTFS oraz FAT w wersjach 12, 16, 32 i 64 bitowej. Obsługuje także systemy plików stosowane do nośników CD: ISO 9660 i UDF. Starsze wersje obsługiwały również system plików HPFS.Obecnie dla większości dystrybucji domyślny system plików to ext3 (wcześniej ext, ext2. Od wersji jądra 2.6.28 dostępny jest też unowocześniony ext4). Niektóre dystrybucje stosują domyślnie system plików ReiserFS. Osługuje także kilkadziesiąt innych, m.in.: FAT, ISO 9660, UDF, NFS, NTFS, JFS, XFS.Istnieje oprogramowanie firm trzecich dla Windows, które potrafi odczytywać linuksowe systemy plików: ext3, ext2, ReiserFS i inne.
Partycjonowanie dysków
  • We współczesnych systemach, partycje (w trybie MBR lub GPT) obsługiwane są z poziomu instalatora, graficznej konsoli MMC lub przez program diskpart. W dawnych wersjach systemów Windows (przed rokiem 2000), do podziału dysku twardego na partycje (FAT) stosowano kolejne wersje programu fdisk.
  • Nośniki wymienne i dyski stałe mogą być oznaczane literami, być dostępne przez identyfikatory GUID lub być zamapowane jako katalogi dowolnego innego dysku. Tradycyjnie używa się liter dysków, jednak jest to wyłącznie kwestia przyzwyczajeń uzytkowników.
  • Maksymalna liczba partycji na jednym dysku wynosi 128, liczba partycji w systemie nie jest w żaden sposób ograniczona.
  • Kilka narzędzi do partycjonowania o zbliżonej funkcjonalności (np.: fdisk, cfdisk, qparted). Duża elastyczność partycjonowania, partycji podstawowych może być kilka, dla drzewa katalogów nie ma znaczenia typ partycji.
  • Do zainstalowania systemu zalecane co najmniej dwie partycje. Pierwsza to partycja wymiany (ang. swap), która w razie potrzeby służy jako "przedłużenie" pamięci operacyjnej (nie jest wymagana, ale zalecana, zwłaszcza na komputerach z mniejszą ilością pamięci operacyjnej). Druga to partycja stanowiąca jedno drzewo katalogów, zaczynające się od katalogu "root" (w tłumaczeniu z ang. - korzeń) oznaczanego "/" (bez cudzysłowów).
  • Fizyczne dyski i ich podział na partycje nie mają zasadniczego wpływu na kształt drzewa katalogów. Struktura drzewa katalogów może wyglądać identycznie niezależnie od liczby dysków twardych czy liczby partycji, czy nawet dysków sieciowych. Dodatkowe partycje najczęściej ulepszają funkcjonowanie systemu poprzez separację danych tego samego typu od pozostałych (np. na wydzielonej partycji mogą być umieszczone dane i ustawienia użytkowników, czyli część drzewa "/home" z podkatalogami; umieszczenie części drzewa "/var" na oddzielnej partycji uniemożliwia zablokowanie całego systemu logami; oddzielna partycja na "/tmp" zwiększa bezpieczeństwo systemu itd.).
  • Dysk pierwszy oznaczany jako "/dev/hda" (w nowszych dystrybucjach "/dev/sda"). Drugi odpowiednio "/dev/hdb" i "/dev/sdb". Partycje dysku pierwszego to na przykład: "/dev/sda1", "/dev/sda2", "/dev/sda3". Odpowiednie partycje automatycznie podmontowywane do odpowiednich miejsc drzewa katalogów w czasie startu systemu.
  • Nośniki wymienne podmontowywane najczęściej w podkatalogach katalogu "/mnt" lub "/media". Na przykład: "/media/cdrom", "/media/floppy", "/media/pendrive".
Obecnie oba systemy zewnętrznie zbliżyły się do siebie:
  • W Windows użytkownik coraz rzadziej widzi litery przypisane do dysków i zapisuje swoje pliki w katalogach "Moje dokumenty" i "Pulpit", które domyślnie umieszczone są na dysku C.
  • W systemie Linux użytkownik od zawsze dysponował częścią drzewa katalogów, czyli swoim podkatalogiem "/home/nazwa_uzytkownika", któremu obecnie coraz częściej przypisywany jest skrót o nazwie "Moje dokumenty" (lub coś w tym stylu, zależnie od dystrybucji), a "Pulpit" to po prostu podkatalog "/home/nazwa_uzytkownika/Pulpit".
Dwa systemy na jednym dysku
  • We współczesnych systemach nie ma ograniczeń dla wielu systemów na jednym dysku. Całość zarządzalna jest przy pomocy bazy BCD (Boot Configuration Database). W starszych systemach, Windows mógł zachować się tak, jakby inne systemy operacyjne nie istniały – wykrywał tylko własne instalacje, nie zawsze pozwalając ma koegzystencję dwóch systemów.
  • Jeżeli konieczne jest zainstalowanie równocześnie dwóch różnych systemów, wskazane jest zainstalowanie najpierw starszego z nich.
  • Bezproblemowa instalacja wielu systemów Linux (i nie tylko) na jednym dysku.
  • Linux domyślnie instaluje menedżer uruchamiania (ang. boot manager; ostatnio najczęściej GRUB, wcześniej LILO).
Jeśli chcemy zainstalować i system Windows, i system Linux – najpierw instalujemy Windows, następnie Linuksa (który instaluje menedżer uruchamiania dla obu systemów).

Ogólnie rzecz biorąc dystrybucje Linuksa dla przeciętnego użytkownika są nieco trudniejsze w instalacji. Jednak istnieją dystrybucje typu Ubuntu, które oferują graficzny interfejs menedżera pakietów oraz wyręczają użytkownika w podejmowaniu decyzji w zakresie instalacji i konfiguracji sprzętu. Obecnie wiele dystrybucji Linuksa uprościło proces instalacji i używa kreatorów, podobnych do tych z Windows.

Ceny i koszty

Ceny zakupu Linuksa:

  • Większość dystrybucji Linuksa dostępna jest w Internecie bezpłatnie.
  • Pobierane opłaty to zazwyczaj zwrot kosztów przygotowania nośników (cena rzędu kilku złotych).
  • Nośniki instalacyjne Linuksa dołączane są do czasopism informatycznych; dostępne są także wydania specjalne najpopularniejszych dystrybucji zawierające opis danego wydania systemu (w cenach rzędu kilkudziesięciu złotych).
  • Rozprowadzane wersje pudełkowe oferują zazwyczaj profesjonalne wsparcie techniczne na określony okres, zawierają drukowane podręczniki. Ceny różne, zależne od ilości drukowanych materiałów, długości okresu wsparcia.

Zakup systemu Windows to znacznie większy wydatek. Poniżej przykładowe ceny zakupu[4] różnych wydań systemu Windows w złotych:

Edycje Windows XPCena wersji OEMCena wersji BOXCena wersji BOX upgradeCena wersji edukacyjnej BOX upgrade
XP Home370890-1030470-740-
XP Professional6001320-1530900-970360
Edycje Windows VistaCena wersji OEMCena wersji BOX
Vista Home Basic[5]380890
Vista Home Premium4801020-1060
Vista Business6001340
Vista Ultimate8101770-1840

W dyskusjach specjalistów pojawia się termin TCO (całkowity koszt pozyskania i użytkowania), który oprócz kosztów zakupu obejmuje także koszty ponoszone w czasie eksploatacji. W 2004 Microsoft reklamował swój produkt, twierdząc że Windows ma mniejszy koszt TCO niż Linux[6], jednak wkrótce pojawiły się analizy obalające tę tezę[7] [8] [9] [10]

Firma Cybersource w opublikowanej w 2004 analizie[7] porównawczej kosztów otwartego i zamkniętego oprogramowania podaje przykładowe koszty zakupu oprogramowania dla firmy, której infrastruktura sieciowa obejmuje 250 użytkowników. W skład zestawu oprogramowania niezbędnego do funkcjonowania tej przykładowej firmy wchodzą systemy operacyjne (desktopowe i serwerowe), pakiety biurowe, baza danych SQL, serwer poczty, edytor grafiki oraz narzędzia dla programistów. W owej analizie całkowity koszt zakupu oprogramowania opartego na systemie Microsoft Windows wynosi 504712$, podczas gdy koszt rozwiązania opartego o system Red Hat Enterprise Linux wynosi 99279$. W w/w analizie firmy Cybersource koszt utrzymania oprogramowania opartego na platformie Windows wynosi 444000$, zaś koszt utrzymania oprogramowania opartego na Linuksie wynosi 474000$. Chociaż koszty utrzymania Linuksa są nieznacznie wyższe od rozwiązania opartego na systemie Windows, to po dodaniu kosztów zakupu oprogramowania całkowity koszt utrzymania rozwiązania opartego o system Red Hat Enterprise Linux jest niższy o 255433$, co stanowi 18,69% całości kosztów.Warto przy tym odnotować, że w w/w analizie firma Cybersource, chcąc uniknąć oskarżeń o ewentualną stronniczość (Cybersource zajmuje się dostarczaniem rozwiązań opartych na Linuksie i oprogramowaniu open source), wykonała swoje obliczenia z pominięciem kilku czynników niekorzystnych dla Microsoftu. W analizie nie uwzględniono kosztów związanych ze złośliwym oprogramowaniem (wirusy, trojany, spyware), które w praktyce dotyczą tylko systemu Windows.

Inną analizę kosztów utrzymania systemów operacyjnych na zlecenie IBM-a przeprowadziła w 2005 roku firma konsultingowa Robert FrancesGroup[8]. W ramach tej analizy przeprowadzono wywiady w 20 firmach zatrudniających co najmniej 250 pracowników. Z owej analizy wynika, że całkowity koszt utrzymania serwerów aplikacji opartych o system Linux jest o 40% niższy, niż w przypadku systemu Windows i o 54% niższy od kosztów utrzymania serwerów opartych o system Solaris. Robert Frances Groups w swojej analizie zwraca uwagę na fakt, że koszty administrowania systemem Linux są niższe, bo 1 administrator może administrować większą liczbą systemów, niż w przypadku Windows, zaś sam system jest efektywniej wykorzystywany, bo więcej aplikacji jest na nim uruchamianych. Dzięki temu firmy mogą zaoszczędzić na sprzęcie i pensjach administratorów. Ów fakt nie został uwzględniony we wcześniej wymienionej analizie firmy Cybersource. Jednakże, w analizie nie uwzględniono możliwych kosztów związanych z wdrożeniem oprogramowania. W szczególności, nie uwzględniono kosztów migracji na nowe oprogramowanie. Koszty migracji są zależne od sytuacji firmy (liczba pracowników, ich umiejętności, przyzwyczajenia, dotychczas używane oprogramowanie) i dlatego są specyficzne dla każdego przypadku. Migracja na nowy system operacyjny może wymagać zmiany lub przepisania części dotychczas używanego oprogramowania. Z racji tego, że wiele firm stosuje oprogramowanie napisane na własne potrzeby, koszty jego przepisania pod nowy system operacyjny mogą okazać się wyższe od oszczędności uzyskanych dzięki zmianie dotychczas używanego systemu operacyjnego.

W 2006 roku Unia Europejska przedstawiła raport dotyczący kosztów migracji z platformy Windows na Linux [10]. Można w nim przeczytać, że sam proces migracji na Linuksa nie jest tani, jednak wszelkie koszty szkoleń i samej migracji powinny się zwrócić w przeciągu zaledwie jednego roku. Raport dodatkowo podkreśla, że zestaw biurowy OpenOffice.org jest w stanie zaspokoić praktycznie wszystkie potrzeby codziennej pracy w tworzeniu dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji. Stabilność tego produktu także czyni z niego doskonałe narzędzie do pracy w biurze. Kolejnym atutem OOo jest fakt, że obsługuje on otwarty standard ISO formatu plików pakietów biurowych (ODF). Dodatkowo nie wykryto istotnych opóźnień oraz strat czasu w codziennej pracy z OOo. Raport został oparty na analizie przeprowadzonej na sześciu organizacjach z różnych krajów europejskich. Większość z nich stanowi trzon administracji publicznej i każda z nich przeszła inny typ migracji. Przeanalizowano koszty samej migracji oraz koszty posiadania starych jak i nowych rozwiązań z rozróżnieniem różnic kosztów zakupu i posiadania. Koszty zostały podzielone na kategorie na podstawie istniejących badań i wybrane dzięki podejściu zwanemu Goal Question Metric. Instrument ten, wykorzystano także do definiowania kwestionariuszy służących zbieraniu informacji. Analiza wykazuje, że w praktycznie każdym przypadku wykorzystanie Linuksa jest znacznie bardziej opłacalne niż pozostanie przy rozwiązaniach Windowsa. Oczywiście firma, która chciałaby przejść na otwartą platformę musi liczyć się ze sporymi kosztami obowiązkowych szkoleń, jednak na dłuższą metę Linux jest znacznie tańszym rozwiązaniem. Na szczęście koszty są ograniczone jedynie do momentu zaadoptowania oprogramowania. Jednak zanim firma podejmie decyzję o migracji powinna wiedzieć trzy rzeczy:1.OpenOffice.org posiada wszystkie potrzebne w codziennej pracy w administracji publicznej funkcje. 2.Migracja na nowy pakiet biurowy jest droga i czasochłonna. Na ten czas składają się m.in. proces instalacji, ewentualnej konwersji oraz szkolenie. Oznacza także ryzyko, że niektóre makra nie muszą działać w 100%.3.OOo jest za darmo, jest wyjątkowo stabilny oraz obsługuje międzynarodowy standard zatwierdzony przez ISO – ODF.

Na powyższych przykładach widać, że pod względem kosztów wolne oprogramowanie stanowi teoretycznie silną konkurencję dla zamkniętego oprogramowania. Praktyka nie zawsze pokrywa się z powyższymi wyliczeniami. Przykładem może być wdrożenie specjalnej dystrybucji LiMux w Urzędzie Miasta Monachium. Prace wdrożeniowe rozpoczęto w 2004 roku i założono, że zakończą się one w roku 2008 po zmigrowaniu wszystkich komputerów z Windows na LiMux. Po dwóch latach stwierdzono, że migracja całości systemu się nie uda i zmieniono założenia, stwierdzając, że do 2008 roku uda się zmigrować 80% stacji. W 2008 zakończono migrację 10% stacji i ogłoszono, że migracja powinna zakończyć się w 2009 roku, po czym przesunięto ten termin na rok 2011. W 2009 roku ogłoszono, że cel 80% stacji być może uda się osiągnąć w 2012 roku.[11] [12] Migracja w Urzędzie Miasta Monachium obejmuje 14000 komputerów wyposażonych w Windows NT 4.0. Decyzję o migracji z systemu Windows do Linux podjęto również w Wiedniu. Z 16000 komputerów Urzędu Miasta, na dystrybucję Wienux udało zmigrować się poniżej 5%, po czym projekt został uznany za nieudany i powrócono do systemów Windows. [13]. W większości systemów o zbliżonej wielkości, pełna migracja z Windows NT 4.0 do Windows XP może zostać zakończona w czasie kilku miesięcy.

Porównanie programów

WindowsLinuxUwagi
EmulatoryCygwin lub Interix można używać aby kompilować programy LinuksoweWin4Lin, Cedega, CrossOver i Wine można używać aby uruchamiać niektóre programy z Windows w Linuksie.
Kompatybilność wstecznaPrzed Vistą była bardzo dobraRóżni się pomiędzy dystrybucjami. Linux Standard Base ma na celu poprawienie tej sytuacji.
WirtualizacjaVMware, Virtual PC, VirtualBox, Parallels, Xen, Bochs, Virtual Server, Hyper-VVMware, VirtualBox, Xen, Parallels, Linux-VServer, QEMU
System zarządzania pakietamiWindows InstallerAPT, YaST, YUM, RPM, Swaret, ...
kompilatory i środowiska programistyczneVisual Studio, GNU Compiler Collection, Eclipse, NetBeans, lcc32, Borland C++GNU Compiler Collection, Eclipse, NetBeans, Mono, Geany

Bezpieczeństwo teleinformatyczne

WindowsLinuxUwagi
LicencjaSystem jest rozpowszechniany na zasadach komercyjnej licencji, która określa liczbę komputerów, na jakiej użytkownik ma prawo go zainstalować. Ponadto licencja zabrania wprowadzania zmian w kodzie źródłowym systemuPrawie wszystkie programy są tzw. Wolnym oprogramowaniem, tj. użytkownik ma prawo do instalowania go na dowolnej liczbie komputerów, a ponadto do wprowadzania zmian w jego kodzie źródłowym
Domyślny użytkownik po zainstalowaniu systemuwe współczesnych systemach nie ma praw administratora (uruchamianie niektórych - błędnie napisanych, lub starych - aplikacji wymaga wybrania z menu kontekstowego opcji "Uruchom jako Administrator"). W starszych systemach (do Windows XP), domyślny użytkownika ma prawa administratora.zwykły -- nie ma praw administratora
WirusyPowstało wiele wirusów atakujących Windows i jeżeli użytkownik nie ma aktualnego oprogramowania antywirusowego - są one jednym z największych zagrożeń dla stabilności i bezpieczeństwa tego systemuPowstało kilka wirusów atakujących Linuksa, ale żaden nie stał się popularny[14][15][16][17]
Spywareodkryto ok. 11,000 programów szpiegujących w 2005 rokuodkryto ok. 800 programów tego typustatystyki od Kaspersky Lab[18], które nie mogą zostać jednogłośnie uznane za obiektywne gdyż Kaspersky Lab nie posiada swoich produktów na systemy Linux
Czas reakcjiraz na miesiąc[19] dla mniej istotnych błędów, kilka godzin do kilku dni dla błędów poważnych. Definicje programu wykrywającego złośliwe oprogramowanie wydawane są codziennie.czasami kilka godzin po ogłoszeniu[19]


Przypisy

  1. Operating system Family share for 11/2009
  2. Statystyki systemów operacyjnych W3Schools, World Wide Web Consortium, Dane ze stycznia 2009. Windows XP, 2000, Vista oraz 2003 razem stanowią 89,5% całego rynku, gdzie Linux – 3,9%
  3. Lista dystrybucji Linuksa. Według dostępu z dnia 19 stycznia 2009 jest ich 220.
  4. Dane zaczerpnięte z Internetu w dniu 24 stycznia 2009, zaokrąglone do dziesiątek złotych. Ceny wersji OEM według cennika firmy "Promise" z Warszawy. Pozostałe ceny według porównywarki cen "hitcenowy.pl"
  5. Wersja Visty bez interfejsu Aero, bardzo okrojona z nowych funkcji w porównaniu do innych edycji i dlatego według niektórych nie powinna być rozprowadzana pod marką Vista
  6. Compare Windows vs Linux | Microsoft Windows Server
  7. 7,0 7,1 http://www.cyber.com.au/about/linux_vs_windows_tco_comparison.pdf
  8. 8,0 8,1 http://www-1.ibm.com/linux/whitepapers/robertFrancesGroupLinuxTCOAnalysis05.pdf
  9. http://www.rfgonline.com/events/rfg_pctco_051007_0.pdf
  10. 10,0 10,1 http://ec.europa.eu/enterprise/ict/policy/doc/2006-11-20-flossimpact.pdf
  11. Munich Linux Watch: Munich Moves the Goalpost Again
  12. heise open - LiMux: Nachahmer für die Münchner Linux-(R)evolution
  13. Vienna to softly embrace Linux - ZDNet.co.uk
  14. Linux vs. Windows Viruses
  15. http://os.newsforge.com/article.pl?sid=05/01/25/1430222&from=rss
  16. The short life and hard times of a Linux virus
  17. Why GNU/Linux Viruses are fairly uncommon - GNU Project - Free Software Foundation (FSF)
  18. Linux Malware On The Rise - InternetNews.com
  19. 19,0 19,1 'Black Tuesday' leaves Windows admins blue
bn:উইন্ডোজ ও লিনাক্সের মধ্যে তুলনা

 

todas as traduções do Porównanie_systemów_Windows_i_Linux


Conteùdo de sensagent

  • definição
  • sinónimos
  • antónimos
  • enciclopédia

 

8849 visitantes em linha

calculado em 0,015s