definição e significado de Zlato | sensagent.com


   Publicitade D▼


 » 
alemão búlgaro chinês croata dinamarquês eslovaco esloveno espanhol estoniano farsi finlandês francês grego hebraico hindi holandês húngaro indonésio inglês islandês italiano japonês korean letão língua árabe lituano malgaxe norueguês polonês português romeno russo sérvio sueco tailandês tcheco turco vietnamês
alemão búlgaro chinês croata dinamarquês eslovaco esloveno espanhol estoniano farsi finlandês francês grego hebraico hindi holandês húngaro indonésio inglês islandês italiano japonês korean letão língua árabe lituano malgaxe norueguês polonês português romeno russo sérvio sueco tailandês tcheco turco vietnamês

Definição e significado de Zlato

Definição

definição - Wikipedia

   Publicidade ▼

Sinónimos

zlato (n.)

atomski broj 79, Au

zlato (n. neu.)

zlatnici

Ver também

zlato (n.)

brončan, zlatan, zlatna

   Publicidade ▼

Locuções

Dicionario analógico

Wikipedia

Zlato

Izvor: Wikipedia

Skoči na: orijentacija, traži
Zlato
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
[Xe] 4f14 5d10 6s1
79
Au
Osnovna svojstva
Kemijski element, Simbol, Atomski brojZlato, Au, 79
Kemijska skupinaprijelazni metali
Grupa, perioda, Blok11, 6, d
Izgled{{{izgled}}}
Gustoća119300 kg/m3
Tvrdoća2.5
Specifični toplinski kapacitet (cp ili cV)2

{{{specificni_toplinski_kapacitet}}} J mol–1 K–1

Talište{{{taliste}}} °C
Vrelište3{{{vreliste}}} °C
Toplina taljenja{{{toplina_taljenja}}} kJ mol-1
Toplina isparivanja{{{toplina_isparivanja}}} kJ mol-1

1 pri standardnom tlaku i temperaturi
2 pri konstantnom tlaku ili volumenu
3 pri standardnom tlaku

Atomska svojstva
Atomska masa196.96655
Elektronska konfiguracija[Xe] 4f14 5d10 6s1

Zlato je kemijski element koji u periodnom sustavu elemenata nosi simbol Au, atomski (redni) broj mu je 79, a atomska masa mu iznosi 196.96655.

Zlato je prijelazni metal, zastupljeno u zemljinoj kori u količini od 1,1×10-3 ppm (en. parts per million, dijelova na milijun). Gotovo redovito je u čistom elementarnom stanju u vidu zrnaca ili listića unutar kvarcnih stijena ili kvarcnog pijeska koji nastaje trošenjem stijena. Grumen čistog samorodnog zlata od 120 kilograma je pronađen u Australiji 1869. godine.

Zlato ima znatnu specifičnu težinu, dosta visoku temperaturu topljenja i ključanja i srazmjerno malu tvrdoću. Tegljivost i kovnost zlata je izuzetno velika – od 1 grama zlata može se izvući žica dužine 3 km, a kovanjem ili valjanjem mogu se dobiti listići ("zlatne folije") debljine do 0,0001 milimetara. Takvi listići su 500 puta tanji od čovječje dlake. Zlato je najkovaniji metal. Pored srebra i bakra, spada u najbolje provodnike električne struje i topline. Lako gradi legure, ne mijenja se na zraku. Zlato je slaboreaktivan metal koji se na zraku ne mijenja ni pri jakom zagrijanju. Ne napada ga nijedna kiselina. Rastvara se samo u carskoj vodi, zato što ova sadrži Cl - ion koji stabilizira Au3+ ion pri stvaranju kompleksnog iona tetrahloro-auratne (III)-kiseline, HAuCl4. Sva rastvorne kemijske tvari zlata su otrovne.

U najstarije vrijeme, pa čak i u prošlom stoljeću, zlato se isključivo dobijalo iz zlatnih pijeska nastalog raspadanjem zlatnih stijena i naknadnim ispiranjem prirodnim vodama. Danas se znantan dio zlata dobija neposredno iz takvih stijena, koje se prethodno podvrgavaju drobljenju i mljevenju. Danas se to izvodi pomoću žive ili cijanidnim procesom.

Prvi od njih osniva se na stvaranju amalgama Au kada se živom osobitosti na u vodi rastvorenu rudu. Dobijeni amalgam podvrgava se zatim destilaciji, pri čemu živa predestilira, a zlato ostane u aparatu za destilaciju. Najveći nedostatak rada sa živom je nepotpuno izvlačenje zlata, jer se najsitniji njegovi djelići rđavo kvase živom i zato se ne amalgamišu.

Suprotno živinom procesu, cijanidni proces omogućava da se zlato praktično izvuče čak i iz najsiromašnijih stijena. Toga radi na samljevenu zlatnu stijenu ujedninjuje se u prisustvu vazduha vrlo razblaženim (0,03-0,2%) rastvorom natrij-cijan. Tada zlato prelazi u rastvor po reakciji 4Au + 8NaCN + 2H2O + O2 = 4Na[Au(CN)2]+4NaOH iz koga se može izdvojiti ujedinjenju metalnog cinka: 2Na[Au(CN)2] + Zn = Na2[Zn(CN)4] + 2Au Prečišćavanje na jedan ili drugi način dobijenog zlata od primjesa vrši se najčešće vrelom koncentriranom sumpornom kiselinom ili elektrolizom.

Zlato se obično koristi za izradu luksuznih predmeta i nakita, a u medicini za

  • koloidni rastvor zlata
  • Podloga za nacionalne valute

Kod primjene zlata za luksuzne predmete ono se legira sa drugim metalima, najčešće srebrom i bakrom. Često se količina zlata u predmetima izražava u karatima, koji predstavljaju maseni udio zlata u leguri prema 24-stupnjevitoj skali. To znači da se 14-karatno zlato sastoji od 14/24 mase zlata.

 

todas as traduções do Zlato


Conteùdo de sensagent

  • definição
  • sinónimos
  • antónimos
  • enciclopédia

 

4882 visitantes em linha

calculado em 0,062s