definição e significado de posloupnost | sensagent.com


   Publicitade D▼


 » 
alemão búlgaro chinês croata dinamarquês eslovaco esloveno espanhol estoniano farsi finlandês francês grego hebraico hindi holandês húngaro indonésio inglês islandês italiano japonês korean letão língua árabe lituano malgaxe norueguês polonês português romeno russo sérvio sueco tailandês tcheco turco vietnamês
alemão búlgaro chinês croata dinamarquês eslovaco esloveno espanhol estoniano farsi finlandês francês grego hebraico hindi holandês húngaro indonésio inglês islandês italiano japonês korean letão língua árabe lituano malgaxe norueguês polonês português romeno russo sérvio sueco tailandês tcheco turco vietnamês

Definição e significado de posloupnost

Definição

definição - Wikipedia

   Publicidade ▼

Sinónimos

posloupnost (n.)

postup, řada, série, sled

posloupnost (n.f.)

řada, sled

Locuções

   Publicidade ▼

Dicionario analógico

Wikipedia

Posloupnost

                   

Jako posloupnost se v matematice označuje (konečný či nekonečný) soubor matematických objektů, očíslovaných obvykle přirozenými čísly.

Posloupnost lze definovat jako zobrazení z množiny přirozených čísel do nějaké celkem libovolné množiny \mathbf{A}.

Členy posloupnosti mohou být čísla, pak hovoříme o číselné posloupnosti, ale také funkce, pak hovoříme o funkčních posloupnostech anebo např. trojúhelníky či obecné množiny. Číselná posloupnost je tedy posloupnost, která každému přirozenému číslu n přiřazuje číslo a_n, přičemž a_n závisí pouze na hodnotě n. Funkční posloupnost je posloupnost, která každému přirozenému číslu n přiřazuje funkci f_n(x), přičemž hodnota n-tého členu funkční posloupnosti závisí nejen na pořadovém čísle n, ale také na parametrech funkce f_n (v obecném případě nemusí jít o funkci jedné proměnné).

Posloupnost značíme obvykle (podobně jako uspořádanou n-tici) (a_n)_{n=1}^\infty, (a_n) nebo (pokud nemůže dojít k záměně s jiným značením) pouze a_n. Čteme „posloupnost á en pro en (jdoucí) od jedné do nekonečna“.

Posloupnost může být určena výrazem (předpisem), který vyjadřuje přímo n-tý člen posloupnosti a_n, např. a_n = \frac{n}{n+1} odpovídá posloupnosti \frac{1}{2}, \frac{2}{3}, \frac{3}{4}, \frac{4}{5}, \cdots

Posloupnost může být také zadána rekurentně, kdy jsou členy posloupnosti určeny prostřednictvím předcházejících členů. Rekurentním zadáním lze snadno definovat např. Fibonacciho posloupnost:

a_1=1, a_2=1, a_{n+2} = a_n + a_{n+1}.

Její členy jsou 1, 1, 2, 3, 5, 8, ...

Obsah

  Vlastnosti

Posloupnost je

  • neklesající, pokud pro všechna i platí a_i \ge a_{i-1},
  • nerostoucí, pokud pro všechna i platí a_i \le a_{i-1},
  • rostoucí, pokud pro všechna i platí a_i > a_{i-1},
  • klesající, pokud pro všechna i platí a_i < a_{i-1},
  • zdola omezená v množině A, pokud existuje takové L \in \mathit{A}, že pro všechna i platí a_i \ge L,
  • shora omezená v množině A, pokud existuje takové K \in \mathit{A}, že pro všechna i platí a_i \le K.

Je-li posloupnost nerostoucí nebo neklesající, říkáme, že je monotónní, pokud je rostoucí nebo klesající, je ryze monotónní.

Je-li posloupnost zároveň zdola i shora omezená, říkáme, že je omezená.

Jestliže se v libovolně malém \varepsilon-okolí bodu d, tzn. v intervalu (d-\varepsilon,d+\varepsilon), nachází nekonečně mnoho členů posloupnosti (a_n), pak bod d nazýváme hromadným bodem posloupnosti (a_n).

  Limita

Hlavní článek: Limita posloupnosti

Říkáme, že posloupnost

  • konverguje (je to konvergentní posloupnost), má-li konečnou limitu (např. 1, \frac{1}{2}, \frac{1}{3}, \ldots konverguje k 0),
  • diverguje (je to divergentní posloupnost), má-li nekonečnou limitu (např. 1, 2, 3, \ldots diverguje k \infty), nebo nemá limitu, ale osciluje (např. 1, -1, 1, -1, \ldots).

Ze spojitosti uspořádání reálných čísel (věta o supremu a infimu) plyne, že monotónní reálná posloupnost musí mít limitu.

  Vybraná posloupnost

Je-li (a_n)_{n=1}^\infty posloupnost (obecně reálných) čísel a (k_n)_{n=1}^\infty rostoucí posloupnost přirozených čísel, pak výraz (a_{k_n})_{n=1}^\infty nazýváme posloupnost vybraná (též podposloupnost) z a_n (jinými slovy, z a_n vybereme některé členy, např. všechny liché).

Platí důležitá Bolzano-Weierstrassova věta: Z každé omezené posloupnosti reálných čísel lze vybrat konvergentní posloupnost. Tato věta je založena na axiomu výběru a proto v některých logických systémech (např. intuicionistická logika) neplatí.

  Související články

   
               

 

todas as traduções do posloupnost


Conteùdo de sensagent

  • definição
  • sinónimos
  • antónimos
  • enciclopédia

 

4424 visitantes em linha

calculado em 0,047s