definição e significado de pravice | sensagent.com


   Publicitade E▼


 » 
alemão búlgaro chinês croata dinamarquês eslovaco esloveno espanhol estoniano farsi finlandês francês grego hebraico hindi holandês húngaro indonésio inglês islandês italiano japonês korean letão língua árabe lituano malgaxe norueguês polonês português romeno russo sérvio sueco tailandês tcheco turco vietnamês
alemão búlgaro chinês croata dinamarquês eslovaco esloveno espanhol estoniano farsi finlandês francês grego hebraico hindi holandês húngaro indonésio inglês islandês italiano japonês korean letão língua árabe lituano malgaxe norueguês polonês português romeno russo sérvio sueco tailandês tcheco turco vietnamês

Definição e significado de pravice

Definição

definição - Wikipedia

   Publicidade ▼

Sinónimos

pravice (n.)

napravo, pravačka

pravice (n.f.)

pravé křídlo

Locuções

   Publicidade ▼

Dicionario analógico

Wikipedia

Pravice

                   
Tento článek pojednává o části politického spektra. Další významy jsou uvedeny v článku Pravice (rozcestník).
Některé rysy levice a pravice[1][pozn 1]
Levice Pravice
Priority sociální politika, sociální jistoty výroba, umožnění podnikatelské aktivity
Stát sociálně odpovědný silný stát minimalizace kompetencí státu
Spravedlnost rozdělovací vyrovnávací
Rovnost výsledků příležitostí
Svoboda reálná formální
Demokracie zastupitelská, důraz na přímou demokracii zastupitelská
Člověk kolektiv jednotlivec
Stát a společnost tendence ke splynutí důsledné oddělení
Společenský vývoj rychlá změna - revoluce nebo reforma postupný vývoj - evoluce
Stát a ekonomie státní ochranářství liberalizace
Ekonomické priority snížení nezaměstnanosti snížení inflace

Pravice je poměrně vágní označení používané pro popis celé řady politických pozic a ideologií. Konzervativní pravice se používaná pro popis skupin podporujících zachování tradičních a kulturních hodnot a zvyklostí či zachování určité formy sociální hierarchie, liberální pravice naopak podporuje svobodu člověka a minimální roli státu na společnosti. Pravice také obecně zastává soukromou kontrolu výrobních prostředků. Obsah pojmů pravice a levice se v různých společnostech a v různých dobách může různě vyvíjet, avšak konkrétní pravicové směry jsou stále téměř stejné.

Pojmy pravice a levice vznikly na konci 18. století v období Velké francouzské revoluce, kde v Generálních stavech zasedali zastánci starého řádu, reakční a monarchističtí aristokraté (Feuillanti) napravo a přívrženci nového řádu, třetí stav a radikálové (Montagnardi) nalevo.[2] Zřetelně se politická pravice vyvinula během 2. francouzské restaurace roku 1815. Dnes je pojem používán pro označení politických skupin, které mají historickou spojitost s tradiční pravicí, tj. pro konzervativce, tržní liberály, reakcionáře, monarchisty, aristokraty, náboženské fundamentalisty a některé nacionalisty. V současnosti z velké části pravice zahrnuje názory na podporu kapitalismu a volného trhu.

Obsah

  Základní rysy pravicové politiky

  • Pravice odmítá rovnostářství, nerovnost mezi lidmi vnímá jako neodstranitelnou či odstranitelnou za cenu omezení svobody, ale vnímá nerovnost někdy také jako užitečnou, jelikož má podporovat neutuchající boj za zlepšení společnosti.[5]

Za pravicové se považují konzervativní, ekonomicky liberální a monarchistické politické strany a uskupení.

Za krajní pravici se považují politické strany a uskupení (neo)fašistické a (neo)nacistické.[6][7]

  Odkazy

  Poznámky

  1. Orientační přehled

  Reference

  1. DAVID, Roman. Politologie : základy společenských věd. Olomouc : Nakladatelství Olomouc, 2003. ISBN 80-7182-162-4. Kapitola Levice a pravice, s. 73.  
  2. PLECITÁ-VLACHOVÁ, Klára. Levice a pravice [online]. Revue Politika, 2001-9-20, [cit. 2009-09-11]. Dostupné online. (čeština) 
  3. HEYWOOD, Andrew. Politologie. Praha : Eurolex Bohemia, 2004. ISBN 80-86432-95-5. S. 460.  
  4. HEYWOOD, Andrew. Politologie. Praha : Eurolex Bohemia, 2004. ISBN 80-86432-95-5. S. 270.  
  5. BOBBIO, Norberto. Pravice a levice: důvod a rozdělení politické scény. Brno : Centrum pro studium demokracie a kultury, 2003. ISBN 80-7325-012-8. S. 26. (čeština) 
  6. DAVIES, Peter; LYNCH, Derek. Companion to fascism and the far right. [s.l.] : Routledge, 2002. Dostupné online. ISBN 978-0415214957. S. 1. (anglicky) 
  7. MCGOWAN, Lee. The radical right in Germany: 1870 to the present. Harlow : Longman Publishing, 2002. ISBN 978-0-582-29193-5. S. 57-64. (anglicky) 

  Literatura

  • BOBBIO, Norberto. Pravice a levice: důvod a rozdělení politické scény. Brno : Centrum pro studium demokracie a kultury, 2003. 153 s. ISBN 80-7325-012-8. (čeština) 

  Související články

  Externí odkazy

   
               

 

todas as traduções do pravice


Conteùdo de sensagent

  • definição
  • sinónimos
  • antónimos
  • enciclopédia

 

4969 visitantes em linha

calculado em 0,031s