definição e significado de Багдад | sensagent.com


   Publicitade R▼


 » 
alemão búlgaro chinês croata dinamarquês eslovaco esloveno espanhol estoniano farsi finlandês francês grego hebraico hindi holandês húngaro indonésio inglês islandês italiano japonês korean letão língua árabe lituano malgaxe norueguês polonês português romeno russo sérvio sueco tailandês tcheco turco vietnamês
alemão búlgaro chinês croata dinamarquês eslovaco esloveno espanhol estoniano farsi finlandês francês grego hebraico hindi holandês húngaro indonésio inglês islandês italiano japonês korean letão língua árabe lituano malgaxe norueguês polonês português romeno russo sérvio sueco tailandês tcheco turco vietnamês

Definição e significado de Багдад

Definição

definição - Wikipedia

   Publicidade ▼

Locuções

Dicionario analógico

   Publicidade ▼

Wikipedia

Багдад

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Направо към: навигация, търсене
Багдад на картата на Ирак
Карта на Багдад (2003)
Изглед от града
Банка в Багдад


Багдад (на арабски: بغداد), е столицата на Ирак и на провинция Багдад. Името произлиза от персийското Баг-дад, означаващо 'Бог даде' или Баг-да-ду - 'Градината на Бог'. Той е вторият по-големина град в Югозападна Азия след Техеран, като населението му през 2006 е приблизително 7 400 000. Градът се намира на река Тигър и през средновековието е бил столица на Абасидския халифат.

Съдържание

История

Багдад (1932)
Багдад (1977)

“Кръглият град“ е построен от халиф ал Мансур(Абу Джафар Абдуллах ибн Мохаммад,Ал Мансур,754-775). Със създаването му Абасидите не искали да осигурят сигурността си, а искали да покажат, че са надминали предците си. Поради тази причина те изразходвали огромни средства по строежа; били нужни милиони дирхами, участвали над 100000 души от работници и занаятчии. За строежа на самия град историците нямат точна представа. Най-достоверни сведения ни дават записките на един от архитектите на стените – Рабах.

Градът се отличавал със своята кръгла форма и бил разделен на 2 части:

  • царска (централна) част
  • търговски квартали, обграждащи дворцовата част и намиращи се между стената, обграждаща дворците, и външната стена.

Външната стена била висока 20 метра, а пред нея имало дълбок ров (хандак). Всяка стена имала по четири портала, с по 2 порти, свързващи се чрез покрит коридор( риуак). Между 2 портала имало стаи за стражата, като те имали изход към някоя главна улица. Сред важните постройки в Централния град се отличават: дворецът на халифа, главната джамия и пристройките към дворцовия комплекс, определени за приближените на халифа.

След време Кръглият град (който всъщност е Багдад) престава да бъде икономически и политически център на халифата. Градът става много пренаселен (бил един от най-многолюдните градове в света по онова време), което принуждава халифа да премести двореца си в околностите на Багдад. В местността Ал Карх бил построен нов комплекс, където халифа прекарвал повечето си време, като почти всички административни сгради били преместени около новия дворец. Всички тези постройки се свързвали с Багдад чрез крепостна стена.

За разлика от омеядските центрове, Багдад се развил бързо. Това се дължало най-вече на по–сигурната данъчна система, чрез която владетелите събирали повече данъци. Те били нужни най-вече за заплати на войниците в самата столица (за разлика от Дамаск в Багдад се настанява огромна войска), за които били нужни десетки милиони дирхами. Важността на Багдад привлякла нови търговци и жители. Това довело до превръщането на Багдад в многоноционален град. В редиците на ал-Мансур имало и много войници от Иран и Средна Азия, превърнали се в ядро на армията на Абасидите.

С течение на годините Багдад израснал като център на ислямската култура и се превърнал в най-големия град в Западна Азия, надминаващ понякога и самия Константинопол.

Градът остава под контрола на османците до Първата световна война, след което е под британско управление. Ирак получава формална независимост през 1932 и абсолютна през 1946, след което градът започва да просперира. През 1900 населението му е било едва 145 000, но до средата на века достига 600 000 души. През 1970-те населението нараства с огромни темпове, най-вече заради бурното развитие поради големия скок в цената на петрола. Ирано-иракската война успява да сложи край на този просперитет, тъй като голяма част от парите, нужни на града, отиват за армията, а и над 1,5 млн. души от населението на Ирак загиват по време на войната. Иран на няколко пъти обстрелва града с ракети, но не успява да нанесе големи щети или да убие много хора. Двете войни в Персийския залив успяват да превърнат части от града в руини — факт, за който допринасят най-вече масираните бомбардировки от страна на коалиционните сили, особено през март и април 2003. Процесът по реконструкция и пълното възстановяване на електро- и водоснабдяването не е приключил дори повече от 3 години след началото на войната.

География

Багдад се намира на река Тигър и е на около 50 км от река Ефрат. По-голямата част от града е на плосък терен, като кварталите на западната страна на реката са по-богати от тези на източната. Въпреки наличието на голям брой паркове и зелени площи в града често вилнеят пясъчни бури.

През вековете градът винаги е бил важен търговски и икономически център. Търговски пътища от Индия, Персия и Европа са минавали през него по едно или друго време. Днес квартал Керада се слави като средище на търговията в Багдад. Обслужва се от международно летище.

Административно деление

Градът има 9 съвета, който управляват основните квартали. Те се разделят на 88 регионални съвета, които управляват по-малки части от Багдад. Съществува и един общ градски съвет, в който влизат 37 души от кварталите с най-голямо население.

Население

Култура

Багдад винаги е бил сред водещите арабски градове по отношение на музика, театър и визуални изкуства. Тук са родени или са творили редица известни писатели, художници и музиканти.

Личности

Починали в Багдад
Други
  • Ал Газали (1058-1111), философ, преподава в града през 1091-1095
  • Мидхат паша (1822-1883), политик, губернатор през 1869-1871
  • Саади (1184-1283), поет, живее в града през 1195-1226

Външни препратки

Големи градове в Ирак
Северен ИракМосул, Киркук, Сулеймания, Ербил, Дахук
Централен ИракСамара, Багдад, Тикрит, Рамади, Фалуджа, Бакуба
Южен ИракБасра, Ум Касър, Насирия, Наджаф, Кербала, Кут, Дивания
ace:Baghdad

.

 

todas as traduções do Багдад


Conteùdo de sensagent

  • definição
  • sinónimos
  • antónimos
  • enciclopédia

 

6248 visitantes em linha

calculado em 0,031s