definição e significado de СПИН | sensagent.com


   Publicitade E▼


 » 
alemão búlgaro chinês croata dinamarquês eslovaco esloveno espanhol estoniano farsi finlandês francês grego hebraico hindi holandês húngaro indonésio inglês islandês italiano japonês korean letão língua árabe lituano malgaxe norueguês polonês português romeno russo sérvio sueco tailandês tcheco turco vietnamês
alemão búlgaro chinês croata dinamarquês eslovaco esloveno espanhol estoniano farsi finlandês francês grego hebraico hindi holandês húngaro indonésio inglês islandês italiano japonês korean letão língua árabe lituano malgaxe norueguês polonês português romeno russo sérvio sueco tailandês tcheco turco vietnamês

Definição e significado de СПИН

Definição

definição - Wikipedia

   Publicidade ▼

Locuções

Dicionario analógico

   Publicidade ▼

Wikipedia

Спин

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Направо към: навигация, търсене
Тази статия е за физичния термин. За заболяването вижте СПИН. За други значения вижте Спин (пояснение).
Геометрично представяне на спин 1/2 с помощта на сферата на Риман

Спин (на английски spin — въртя се) е собственият момент на импулса на елементарни частици с квантова природа. За разлика от орбиталния ъглов момент, спинът не е свързан с движение в пространството, а е по-скоро вътрешна квантова характеристика на частицата, нямаща еквивалент в класическата механика.

Спинът се измерва в единици \hbar (т.е. приведени към константата на Планк, или константата на Дирак). Моментът на импулса е квантуван: S = \hbar \, \sqrt{s (s+1)}, където s е цяло или полуцяло положително число (може да е и 0). В този смисъл се говори за цял и полуцял спин.Спинът е едно от квантовите числа, описващи микроскопичните обекти като (елементарни частици, ядра, атоми), характеризиращо закона за преобразуване на вълновата функция при смяна на координатната система.

За да разберем какво е това спин, е необходимо да разберем физическата интерпретация на уравнението на Дирак, което описва поведението на релативисткия квантуван електрон. Оказва се, че в хамилтониана на Дирак има 4-мерни матрици, участвуващи като множители. Може да се предположи, че четирите компонента на вълновата функция на релативисткия квантуван електрон са функции, които описват 4 движения: две от тях описват движение напред и въртене надясно и наляво, а останалите две описват движение назад и въртене надясно и наляво. Така с помощта на тези четири компонента може да се опише не само квантовото поведение на електрона, но и неговото вътрешно самосъгласувано фермионно осцилационно движение. Тогава матриците действуват като превключвател между 4-те вълнови компоненти. Следователно, матриците описват вътрешното самосъгласувано движение на фино размития електрически заряд на електрона. Това движение е фермионно, т.е. силно корелирано между трите осцилации по трите оси, защото 3-те матрици, които описват това вътрешно движение, не комутират и следователно са свързани помежду си. И благодарение на тази връзка собственият механически момент на електрона е полуцяло число - константата на Планк. За фермионните осцилации, които се описват с координати, комутиращи помежду си, такава вътрешна връзка няма и поради това собственият механически момент на бозоните е цяло число - константата на Планк. Размерите на това вътрешно колебание се определят от константата на Комптон (&l = ћ/m.C) на масовия лептон.

Движещият се електрон има собствено електрическо поле, получено от сумата на електрическите полета на виртуалните фотони, излъчени от слабо размития му електрически заряд. Аналогично има и собствено магнитно поле, получено от сумата на магнитните полета на виртуалните фотони. В точката на временното местоположение на електрона в резултат на посочената вътрешна връзка всички компоненти на интензитета на електрическото поле се анулират, а компонентите на интензитета на собственото му магнитно поле са два пъти по-големи от компонентите на интензитета на собственото магнитно поле на бозон в точката на временното му местоположение. Именно поради това жиромагнитното отношение на собствения магнитен момент към собствения механичен момент на електрона е 2 пъти по-голямо от жиромагнитното отношение на орбиталния магнитен момент към орбиталния механичен момент на електрона.

Вижте също

.

СПИН

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Пренасочваща страница
Направо към: навигация, търсене
#REDIRECT Синдром на придобитата имунна недостатъчност

 

todas as traduções do СПИН


Conteùdo de sensagent

  • definição
  • sinónimos
  • antónimos
  • enciclopédia

 

6806 visitantes em linha

calculado em 0,032s